A rák világszerte az egyik vezető halálok, amely évről évre emberek millióinak életét érinti. A betegség nemcsak az érintetteket, hanem családjaikat és az egész társadalmat is komoly kihívások elé állítja. A rák elleni küzdelem világnapját minden évben február 4-én tartják, hogy felhívják a figyelmet a megelőzés, a korai felismerés és a hatékony kezelés fontosságára. De vajon hol tartunk ma ebben a harcban? Hogyan áll Magyarország a rák elleni küzdelemben, és milyen lépéseket tehetünk egy egészségesebb jövő érdekében? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre keresünk választ.

2000. február 4-én Párizs adott otthont az első rákellenes világkongresszusnak, amelynek résztvevői egy globális összefogásra ösztönző nyilatkozatot írtak alá a betegség elleni küzdelem érdekében. Ennek emlékére ez a nap a rák elleni küzdelem világnapjává vált.

Azóta minden évben február 4-én világszerte rendezvények, kampányok és figyelemfelhívó események zajlanak, amelyek célja, hogy növeljék az emberek tudatosságát a rákról, annak megelőzéséről, korai felismeréséről és kezeléséről. Egészségügyi szervezetek, kutatók és civil kezdeményezések közösen dolgoznak azon, hogy minél több emberhez eljuttassák az életmentő információkat, és ösztönözzék az egyéneket és döntéshozókat a cselekvésre.

A 2023-as OECD Rákügyi Országprofil* szerint Magyarországon a daganatos megbetegedések továbbra is jelentős népegészségügyi problémát jelentenek. A leggyakoribb daganattípusok közé tartozik a tüdő-, vastagbél-, emlő- és prosztatarák. A magas halálozási arányok mögött több tényező is áll, mint például a késői diagnózis, az életmódbeli kockázati tényezők – mint a dohányzás és az alkoholfogyasztás –, valamint a szűrőprogramok alacsony részvételi aránya.Az elmúlt években több kezdeményezés is indult a helyzet javítása érdekében, például a méhnyakrák elleni HPV-oltás bevezetése, valamint az emlő-, vastagbél- és tüdőrákszűrések kiterjesztése. A szakemberek folyamatosan hangsúlyozzák, hogy a korai felismerés életet menthet, ezért fontos, hogy az emberek rendszeresen részt vegyenek a szűrővizsgálatokon és egészségtudatos döntéseket hozzanak a mindennapjaikban.

A rák elleni küzdelem világnapja arra is emlékeztet, hogy a betegség nemcsak orvosi, hanem társadalmi és gazdasági kihívás is, amely világszintű együttműködést igényel. Az innovatív terápiák, a szűrőprogramok és az egészséges életmód népszerűsítése kulcsfontosságú szerepet játszik a megelőzésben és a túlélési esélyek növelésében. A nap célja, hogy erősítse a szolidaritást a betegek és családjaik iránt, valamint támogassa a tudományos fejlődést, amely egyre hatékonyabb kezelési lehetőségeket kínál.

 

*OECD. (2023). Rákügyi országprofil: Magyarország. OECD Publishing. Elérhető: https://www.oecd.org/hu/publications/rakugyi-orszagprofil-magyarorszag-2023_39a8899f-hu.html